Jak efektywnie spłacać kredyty

Dzisiaj kolejny wpis z cyklu – ogarniamy finanse. Poprzedni tutaj: https://monn-iza.com/2018/11/25/ogarniamy-zycie-projekt-1000-zl-prosta-metoda-na-oszczedzanie/. Ponieważ 2019 to będzie rok, w którym stanę się mistrzem w ogarnianiu finansów, chciałam dzisiaj przedstawić wam stosunkwo łatwą metodę na szybsze spłacenie zobowiązań. Jest ona znana jako metoda śnieżnej kuli. Myślę, że spora część z nas ma więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Chociażby kredyt hipoteczny i np. raty na jakieś urządzenie lub kredyt gotówkowy. W życiu już tak jest, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na kupno czegoś za gotówkę. Jednak kiedy już mamy dane zobowiązania to chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Metoda śnieżnej kuli to bardzo ułatwia.

Ważne: jest to metoda dla osób, które mają więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Chcę wam przedstawić to tak, jak ja to rozumiem.

Przykład. Co miesiąc spłacamy:

  • kredyt gotówkowy –  200 zł
  • raty za sprzęt AGD –  100 zł
  • kredyt hipoteczny  –  600 zł

Łącznie nasze zobowiązania to 900 zł. Wydawać by się mogło, że powinnyśmy spłacić jak najszybciej kredyt hipoteczny, ponieważ mamy najwyższą ratę. Nic bardziej mylnego! Kredyty hipoteczne są z reguły najtańsze, bo mają najniższe oprocentowanie. Zastanówmy się i sprawdźmy, które zobowiązanie jest najdroższe – czyli w stosunku do tego co otrzymaliśmy – spłacić musimy najwięcej. Zazwyczaj najdroższy jest kredyt gotówkowy. Teraz musimy ustalić jaką kwotę jesteśmy w stanie z naszego budżetu wykroić, aby NADPŁACAĆ ten kredyt. Jeśli nasz budżet jest napięty, zastanówmy się czy z czegoś możemy zrezygnować na rzecz nadpłacania kredytu (np. róbmy kawę w domu do kubka termicznego i nie kupujmy na wynos, zrezygnujmy z kablówki itp.). Nie musi to być duża kwota. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale w granicach możliwości. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji kiedy nie będziemy mieli się za czego utrzymać do końca miesiaca.Więc uznajmy, że co miesiąc płacimy 200 zł raty + 50 zł nadpłacamy. Czyli 250 zł przeznaczamy na spłatę kredytu gotówkowego, pozostałe zobowiązania płacimy tak jak mamy w harmonogramie. Kiedy już spłacimy nasz kredyt  gotówkowy to nie uznajemy, że teraz mamy 250 zł dodatkowej gotówki, tylko przeznaczamy tą kwotę na nadpłacanie kolejnego zobowiązania.

  • kredyt gotówkowy – spłacony 😀
  • raty za sprzęt – 100 zł + 250 zł nadpłaty = 350 zł

W ten sposób na pewno szybko spłacimy nasze raty. Teraz kolej na kredyt hipoteczny, który nie zawsze można zacząć spłacać wcześniej od razu. Często jest okres kilku lat kiedy nie możemy nadpłacać kredytu. Jeśli uda nam się spłacić  pozostałe zobowiązania wcześniej, po prostu odkładajmy kwotę, ktorą mamy wolną czyli w tym przypadku 350 zł. Możemy potem wpłacić większą kwotę w jednym przelewie. To miłe uczucie kiedy widzimy jak kwota naszego kredytu maleje!

Jest to metoda, dla osób, które chcą jak najszybciej pozbyć się swoich zobowiązań. Pamietajmy, że w większosci przypadków im szybciej spłacimy pełną kwotę tym mniej nas będzie kosztował dany kredyt. Dostaniemy zwrot ubezpieczenia itp. Zawsze możecie skontaktować się z kredytodawcą i zapytać jak wygląda wcześniejsza spłata w waszym przypadku lub przejrzeć dokładnie umowę.

Przede wszystkim – czytajmy umowy, które podpisujemy! Zadawajmy pytania – o całkowitę kwotę jaką musimy spłacić, o ukryte koszty i możliwość wcześniejszej spłaty.

Mam nadzieję, że tym wpisem wam pomogłam i jesteście o krok bliżej do bycia mistrzem w pieniądzach 😁

Powodzenia!

xoxo

Monn Iza