Optymista i pesymista w każdym z nas


Optymizm (z łac. optimum – najlepiej) – pogląd filozoficzny, według którego istniejący świat jest najlepszy z możliwych i racjonalnie urządzony, a życie jest dobre, można więc osiągnąć w nim szczęście i doskonałość moralną.

Pesymizm (fr. pessimisme, łac. pessimus – najgorszy) – postawa wyrażająca się w skłonności do dostrzegania tylko ujemnych stron życia, negatywnej oceny rzeczywistości oraz przyszłości.

Źródło: Wikipedia

Każdy z nas ma dwa poziomy myślenia. Często oceniamy kogoś i wkładamy go do jednej z tych kategorii – albo jest optymistą albo pesymistą. Tutaj głównie zaważa to, co dana osoba pokazuje światu. Dokonujemy szybkich ocen, aby móc dokonać wstępnej selekcji. Jeśli wiesz, że ludzie postrzegają Cię jako pesymistę, a w Twojej głowie przeważają negatywne myśli- możesz coś z tym zrobić!

Pomyśl o tym jak o dwóch roślinach – jedna jest piękna, wspaniale pachnie i ozdabia, druga to brzydki chwast, który kłuje każdego kto próbuje go dotknąć. Nie możesz go tak po prostu wyrzucić bo wyrasta z… Twojej głowy, podobnie jak ten piękny kwiat. Im większy chwast tym mniejszy kwiat, ponieważ dostaje mniej światła i nie rośnie. Chwast żywi się Twoimi negatywnymi myślami typu: „Jestem do niczego”, „Świat jest z gruntu zły”, „Ludzie są okropni”, Nikt mnie nie lubi”, „Nie poradzę sobię”, „Nie wyjdzie mi, jestem skazany na porażkę” i wiele, wiele innych tego typu myśli. Kwiat natomiast kwitnie kiedy myślisz pozytywne rzeczy: „Dam radę”, „Jestem wartościowy”,”Wierzę w siebie”, „Mam wokół siebie życzliwych ludzi”, „Zasługuję na szczęście”, „Jestem wdzięczna za to co mam”.

Więc, jedyne co możesz zrobić, to zagłodzić chwast i dopiero wtedy go wyrwać.

Zadanie domowe: wypisz listę swoich pesymistycznych myśli/przekonań i po drugiej stronie kartki napisz ich przeciwieństwo. Np. „Poniosę porażkę” na „Odniosę sukces” itp. Potem kiedy będziesz się łapać na tym, że myślisz „Poniosę porażkę” poprawiaj się w myślach. Zobaczysz za jakiś czas, ze stanie się magia i Twój mózg przestawi się na ten drugi tryb. Wiem, ze to nie jest łatwe, ponieważ w dużej mierze tego typu mysli wkładają nam do głowy inni ludzie, kiedy jesteśmy dziećmi i chłoniemy to jak gąbka. Jednak jako dorośli ludzi mamy wybór i moc – możemy zmieniać swoje życie jak nam się tylko podoba. Jeśli nie wiesz jakie są Twoje pesymistyczne przekonania to podpytaj bliskie Ci osoby.

Po prostu wyplew tego chwasta.

xoxo

Monn Iza